wtorek, 17 maja 2022

Liangzhu, Wenecja epoki kamiennej, zawaliła się z powodu zmian klimatycznych

 W delcie Jangcy, około 160 kilometrów na południowy zachód od Szanghaju, znajdują się archeologiczne ruiny miasta Liangzhu. Około 5 300 lat temu rozkwitła tam wysoce zaawansowana kultura, która zawdzięczała swój rozwój budowie wielkich konstrukcji hydraulicznych.


Otoczone murami miasto posiadało złożony system żeglownych kanałów, tam i zbiorników wodnych. System ten umożliwiał uprawę bardzo dużych obszarów rolnych przez cały rok. W historii ludzkiej cywilizacji jest to jeden z pierwszych przykładów wysoko rozwiniętych społeczności opartych na infrastrukturze wodnej.


A wszystko to robili bez użycia metalu.


Długo nieodkryte stanowisko archeologiczne jest obecnie uważane za dobrze zachowany zapis chińskiej cywilizacji sprzed ponad 5000 lat i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2019 roku. Zaawansowana cywilizacja tego miasta dobiegła jednak gwałtownego końca.


"Na zachowanych ruinach znaleziono cienką warstwę gliny, co wskazuje na możliwy związek między upadkiem zaawansowanej cywilizacji a wylewami rzeki Jangcy lub powodziami z Morza Wschodniochińskiego. Nie udało się znaleźć żadnych dowodów na przyczyny ludzkie, takie jak konflikty wojenne" - wyjaśnia Christoph Spötl z Uniwersytetu w Innsbrucku. 


Kamienie naciekowe przechowują odpowiedź

Jaskinie i ich osady, takie jak nacieki, należą do najważniejszych archiwów klimatycznych, jakie istnieją. Pozwalają one na odtworzenie warunków klimatycznych panujących nad jaskiniami do kilku 100 000 lat w przeszłości. Ponieważ nadal nie wiadomo, co spowodowało nagły upadek kultury Liangzhu, zespół badawczy poszukiwał odpowiednich archiwów, aby zbadać ewentualną klimatyczną przyczynę tego upadku.


Geolog Haiwei Zhang z Uniwersytetu Xi'an Jiaotong w Xi'an pobrał próbki stalagmitów z dwóch jaskiń Shennong i Jiulong, które znajdują się na południowy zachód od miejsca wykopalisk.


Dane ze stalagmitów wskazują, że między 4345 a 4324 rokiem temu miał miejsce okres wyjątkowo obfitych opadów. Dowodów na to dostarczyły zapisy izotopów węgla, które zmierzono na Uniwersytecie w Innsbrucku. Dokładne datowanie wykonano za pomocą analiz uranowo-torowych na Uniwersytecie Xi'an Jiaotong, których dokładność pomiaru wynosi ± 30 lat.


Potężne deszcze monsunowe prawdopodobnie doprowadziły do tak poważnego wylewu Jangcy i jej odnóg, że nawet zaawansowane technologicznie tamy i kanały nie były w stanie dłużej wytrzymać tych mas wody, niszcząc miasto Liangzhu i zmuszając ludzi do ucieczki. Bardzo wilgotne warunki klimatyczne utrzymywały się z przerwami przez kolejne 300 lat, co geolodzy wykazali na podstawie danych z jaskiń.


Cytaty: Haiwei Zhang, Hai Cheng, Ashish Sinha, Christoph Spötl, Yanjun Cai et al. Collapse of the Liangzhu and other Neolithic cultures in the lower Yangtze region in response to climate change. Sci. Adv., 2021

businews.pl
itnews24.pl
itlife.pl
ofio.pl
tvn24.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Liangzhu, Wenecja epoki kamiennej, zawaliła się z powodu zmian klimatycznych

 W delcie Jangcy, około 160 kilometrów na południowy zachód od Szanghaju, znajdują się archeologiczne ruiny miasta Liangzhu. Około 5 300 lat...